10 sposobów na zdrowe kości

W miarę upływu czasu kości zaczynają tracić wapń. Ten cenny minerał odpowiada za ich twardość i odporność mechaniczną. Kiedy wapń znika z kości, wzrasta ryzyko ciężkich złamań i poważnych urazów. Elementy, które tworzą szkielet, można wzmocnić, stosując się do kilku rad.

1. Pij piwo bezalkoholowe Ten orzeźwiający napój stanowi bogate źródło krzemu, który odpowiada za wytrzymałość i giętkość kości. Warto pamiętać, iż alkohol stymuluje wydalanie wapnia z organizmu, toteż osoby, które są od niego uzależnione, często noszą gips.

2. Regularne badania Jeśli skończyłaś 35 lat, powinnaś udać się do lekarza po skierowanie na badanie densytometryczne, które dostarczy cennych informacji nt. gęstości kości.

3. Zasięgnij porady lekarza Często nieświadomie przyjmujemy leki, które rzutują negatywnie na kondycję kości. Wśród niebezpiecznych medykamentów wymienia się: sterydy, hormony stosowane w leczeniu chorób tarczycy i środki odwapniające.

4. Pij mleczne koktajle Mleko i nabiał stanowią bogate źródło wapnia. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 1 g, w przypadku ciężarnych 1,5 g. Przeprowadzone badania wykazały, iż jedna szklanka mlecznego shake`a dostarcza 0,3 g wapnia.

5. Nie korzystaj z windy Wchodząc po schodach, zwiększasz gęstość tkanki kostnej. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, warto zainwestować w skakankę, rower lub udać się na długi, relaksujący spacer.

6. Odżywiaj się racjonalnie Dieta uboga w tłuszcze, zmniejsza przyswajalność witaminy D. Spożywając wysoko przetworzoną żywność, wprowadzamy do organizmu fosforany, które blokują przyswajanie wapnia.

7. Nie unikaj słońca Promienie ultrafioletowe stymulują syntezę witaminy D, która poprawia przyswajalność wapnia o 80%. Korzystając z dobrodziejstw słońca, warto zachować zdrowy rozsądek. Kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym są koniecznością.

8. Walcz z nałogami W miarę możliwości postaraj się ograniczyć picie kawy. Ten smaczny napój stanowi bogate źródło kofeiny, czyli związku, które zmniejszają wchłanianie wapnia. Z kolei papierosy obniżają stężenie estrogenów, które odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach.

9. Uważaj na sól Sięgając po słone przekąski, przyczyniasz się do wydalania wapnia z moczem. Tę popularną przyprawę warto zastąpić ziołami i sokiem z cytryny.

10. Jedz warzywa Brokuły, szpinak, sałata i kapusta stanowią bogate źródło witaminy K, która chroni kości przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto poświęcić więcej uwagi swoim kościom, ponieważ od ich kondycji zależy, czy w przyszłości będziemy mogli pochwalić się pełną sprawnością.

PODZIEL SIĘ: