Bóle kręgosłupa

Jeśli cierpimy na wiele różnych dolegliwości jednocześnie, prawdopodobnie przyczynę stanowi chory kręgosłup. Jest to bowiem centralna część naszego ciała, która w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, może wpłynąć na stan całego organizmu. W końcu to nasz kręgosłup pełni funkcję ochronną wobec rdzenia kręgowego, będącego centralnym kanałem układu nerwowego, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Najczęściej dokuczają szyja, ramiona i kark, zdarza się jednak, że ból związany z kręgosłupem pojawia się w zupełnie innym obszarze ciała. Czasami towarzyszą mu też dodatkowe objawy w postaci drętwienia rąk, przeczulicy skóry na plecach lub tzw. mroczków przed oczami.

Jak sobie radzić z bólami kręgosłupa?

Kilka minut ruchu po każdej godzinie siedzącej pracy stanowi prawdziwe wybawienie dla kręgosłupa. Właściwa postawa, częste zmiany pozycji przy biurku, nie wyciąganie nóg przy siedzeniu (ta pozycja jest nienaturalna dla naszego ciała), unikanie noszenia ciężarów (a jeśli już musimy to robić, to dzielenie obciążenia na mniejsze porcje), spanie na twardszym materacu, ustawienie monitora na wysokość twarzy (by nie wyciągać szyi ani nie pochylać zbyt często karku)… to wszystko pomoże nam odciążyć kręgosłup oraz uniknąć przykrych dolegliwości, na które jesteśmy z wiekiem coraz bardziej podatne.

Do tego polecamy masażery, maści i żele rozgrzewające oraz zmianę diety na taką, która zapewni nam odpowiednia ilość wapnia i magnezu.