Zdrowe kości – czy wiesz czego potrzebują?

Aby układ kostny funkcjonował bez zarzutów, konieczne jest dostarczanie organizmowi wszystkich substancji mu niezbędnych. Najważniejszym składnikiem dla mocnych i zdrowych kości jest wapń. Praktycznie cała ilość tego pierwiastka w naszym organizmie zmagazynowana jest właśnie w układzie kostnym. Od odpowiedniej ilości wapnia zależy gęstość kości oraz ich odporność mechaniczna. Aby wapń był prawidłowo wchłaniany, niezbędne jest dostarczenie do organizmu również witaminy D. Pobudza ona jego wchłanianie i hamuje wydalanie z organizmu.

Kolejnym składnikiem, które potrzebują nasze kości jest witamina C. Niedobór tej witaminy zaburza syntezę białka (kolagenu), który jest głównym składnikiem organicznym kości. Aby dostarczyć organizmowi wszystkich tych składników, należy dbać o prawidłową dietę. Wapń dostarczamy głównie spożywając produkty mleczne, ale sporo wapnia zawierają również np. warzywa strączkowe. Bogatym źródłem witaminy C są owoce dzikiej róży, papryka, warzywa kapustne czy owoce.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, warto wprowadzić do swojej diety tłuste ryby morskie, spożywać jaja oraz nabiał. Kości poza witaminami i składnikami mineralnymi do prawidłowego funkcjonowania potrzebują również naszej aktywności fizycznej. Wpływa ona na powiększenie masy kostnej w młodym wieku i zapobiega gwałtownym ubytkom w wieku starszym.

PODZIEL SIĘ: