Zdrowy układ kostny

Problemy z układem kostnym potrafią długo pozostawać w ukryciu. Jeśli chcesz uniknąć złamań w starszym wieku, warto zacząć już dzisiaj dbać o zdrowe kości. Pierwszym z wyznaczników zdrowych kości jest ich ogólna masa. U zdrowej kobiety o średniej masie ciała kości powinny ważyć około dziesięciu kilogramów, u mężczyzny zaś około dwunastu. W okresie menopauzy u kobiet kości szybko rzeszotowieją i pojawiają się w nich ubytki.

Gęstość kości.

Aby temu zapobiegać, konieczne jest badanie gęstości kości. W Polsce prowadzone są bezpłatne pomiary tego parametru. Kości wymagają dbałości od najmłodszych lat, dlatego już od dziecka warto podawać pełnowartościowy nabiał. Nie należy ich unikać także później, gdyż wapnia zwykle jest za mało. W celu utrzymania zdrowych kości warto podawać dziecku witaminę D – zwłaszcza w przypadku dzieci, które urodziły się jesienią bądź zimą. Na stan kości wpływają także takie pierwiastki jak magnez oraz krzem, które można znaleźć w mieszankach ziołowych oraz w warzywach i owocach.

TAGI: Układ kostny, złamania w starszym wieku, menopauza, badania gęstości kości, pełnowartościowy nabiał, magnez,witamina D.

PODZIEL SIĘ: