Dieta przeciw osteoporozie

Dieta przeciw osteoporozie
Julian Hochgesang z Unsplash

Osteoporoza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Masa kostna zmniejsza się, a kości zmieniają swoją strukturę, ulegają osłabieniu i stają się podatne na złamanie nawet przy najmniejszym uderzeniu. Szczególnie narażone na tę choroby są osoby po 35 roku życia. Sprawdź jak zapobiec osteoporozie.

Działaj profilaktycznie. Zacznij uprawiać sport lub zwiększ swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia. Zamiast podjeżdżać do pracy tramwajem, przejdź się do biura na piechotę. Zacznij się zdrowo odżywiać. Jedz pięć posiłków dziennie i pamiętaj, aby każda porcja zawierała produkty bogate w wapń, witaminę D, miedź i cynk. Sprawdź, co jeść, aby mieć zdrowe kości.

Nabiał dobrej jakości

Dieta wzmacniająca kości powinna być bogata w produkty, będące naturalnym źródłem wapnia, czyli wszelkiego rodzaju przetwory mleczne jak jogurty, kefiry, sery białe i żółte. Pamiętaj jednak, aby nabiał był dobrej jakości. Proces pasteryzacji pozbawia mleko części witamin i może sprawiać, że zawarte w nim składniki odżywcze mogą być trudniej przyswajalne.

Ekologiczne mleko krowie możesz kupować u sprawdzonych dostawców żywności organicznej, ale i w bardziej komercyjnych sklepach, jak popularne supermarkety (Tesco, Piotr i Paweł, Frisco). Opinie dietetyków o mleku kozim i owczym jako wartościowym źródle białka potwierdzają, że można je z powodzeniem stosować jako alternatywę do przetworów z mleka krowiego.

Wegańskie źródła wapnia

Jeśli masz alergię bądź cierpisz na nietolerancję pokarmową, możesz sięgnąć po przetwory mleczne bez laktozy. A jeśli nie chcesz jeść produktów mlecznych z powodów ideologicznych, pamiętaj, że rośliny także mogą być doskonałym źródłem wapnia. 250 g pokrzywy ma tyle samo wapnia, co litr mleka. Spory pęczek koperku to równowartość prawie dwóch szklanek mleka, 200 g rukoli stanowi źródło podobnej ilości wapnia, co szklanka mleka.

Migdały, suszone figi, szpinak, szczypiorek, tofu, biała fasola i gotowana soja to także doskonałe źródła wapnia. Zaopatruj się w nie u zaufanych dostawców. Najlepszym wyborem będzie sklep z żywnością ekologiczną, chociaż produkty z certyfikatem eko mogą być nieco droższe niż te dostępne w sklepach spożywczych. Konsumenci chwalą za dobrej jakości warzywa supermarkety online na przykład Auchan czy Frisco. Opinie na temat jakości asortymentu, dostaw oraz cen w e-sklepach zebrano w rankingu na portalu Totalmoney. Na pierwszym miejscu pojawiło się Frisco, opinie o sklepie Piotr i Paweł były niemal tak samo dobre. Możesz także zaopatrywać się w świeże warzywa i suszone zioła bezpośrednio u wiejskich gospodarzy.

Materiał zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: