Implanty stomatologiczne, czyli trzecie zęby

implanty-zebow

Żyjemy w świecie wypełnionym kultem młodości i piękna. Większość z nas stara się dbać o siebie nie tylko w trosce o swoje zdrowie, ale przede wszystkim dla atrakcyjnego wyglądu. A ponieważ piękny uśmiech jest najlepszą naszą wizytówką, warto odpowiednio o niego zatroszczyć… w każdym wieku. Aktualnie jednym z najpopularniejszych sposobów na dożywotnie zachowanie perlistych zębów jest wykonanie implantów stomatologicznych, które nie bez przyczyny nazywane są ‘’trzecimi zębami’’.

Czym są implanty zębowe?

Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć razem ze specjalistą z www.implant-art.pl. Otóż implanty, to najogólniej rzecz ujmując specjalne protezy stosowane w celu odbudowania utraconego uzębienia. Implant jest tytanową lub cyrkonową śrubą, która stosowana jest, jako korzeń brakującego zęba. Materiał stosowany do wypełnienia ubytków cechuje się całkowitą obojętnością biologiczną. Jest twardy, odporny na rdzę i rozpuszczanie. Co ważne, nie budzi w organizmie żadnych zmian alergicznych i jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia.

Kto może założyć implanty stomatologiczne?

Implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie z dziedziny stomatologii estetycznej, z którego korzystają pacjenci na całym świecie. Implanty mogą być stosowane jako wypełnienie pojedynczego ubytku w uzębieniu, jak i w przypadku całkowitego bezzębia – przez co właśnie nazywa się je ‘’trzecimi zębami’’.

Wskazania do implantacji:

  • brak pojedynczego zęba,
  • ubytki międzyzębowe w żuchwie i szczęce,
  • brak zawiązków zębów stałych,
  • bezzębie całkowite szczęki lub żuchwy,
  • brak tolerancji na tradycyjne protezy ruchome.

Implantacja jest dostępna niemal dla każdego, pozbawiona większości ograniczeń. Jednak, tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak i tu, istnieje pewna grupa ryzyka, według której nie zaleca się zakładania implantów.

Do przeciwwskazań ogólnych należą:

  • naganna higiena jamy ustnej,
  • parodontoza,
  • AIDS,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby krwi,
  • osteoporoza,
  • ciąża,
  • wiek poniżej 18 rż., który wskazuje na niezakończony rozwój kości.

Jak wszczepia się implanty zębów?

Każdorazowo, przed założeniem implantów zębowych pacjent powinien jak najdokładniej zadbać o higienę jamy ustnej. Lekarze stomatolodzy zalecają także, aby rzucić lub przynajmniej ograniczyć palenie tytoniu, o ile jest to oczywiście możliwe. Implantację z reguły poprzedza leczenie dziąseł, przyzębia, próchnicy, a także wyrównanie stanu cukrzycy. Sam zabieg ma charakter chirurgiczny i polega na wykonaniu trzech etapów.

1. Pierwszy etap polega na wszczepieniu implantu. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego zostaje wywiercony otwór w wyrostku zębodołowym, który następnie posłuży za siedzisko implantu. Na samym początku tego etapu lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które wykaże, czy ilość tkanki kostnej w dziąsłach jest wystarczająca do wykonania zabiegu. Jeśli pantomogram nie przedstawi żadnych nieprawidłowości, można przejść do rozpoczęcia implantacji. Wszczepienia implantu dokonuje się pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa około dwóch godzin. Po tym etapie następuje czas gojenia się ran, podczas którego sztuczny korzeń powinien zrosnąć się z kością. Okres rekonwalescencji może trwać od 3 do 6 miesięcy.

2. Do etapu drugiego można przejść, jeżeli organizm traktuje implant, jako naturalną część organizmu. Wówczas lekarz może przejść do odsłonięcia implantu i wkręcenia śruby gojącej. Jest to konieczne, aby przyspieszyć proces gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim sąsiedztwie implantu. Na tym etapie leczenia wykonuje sie także korektę dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po tym zabiegu ponownie następuje okres rekonwalescencji, który przeważnie trwa dwa tygodnie.

3. Ostatni etap polega na pobraniu wycisków i wszczepieniu sztucznego zęba. W końcowej fazie implantacji lekarz zakłada łącznik protetyczny, na którym mocowana jest korona oraz koronę protetyczną, czyli właśnie sztuczny ząb. Po upewnieniu się, że połączenie łącznika z koroną jest stabilne, implantolog mocuje koronę protetyczną.

Łączny czas leczenia implantacyjnego trwa na ogół kilka miesięcy i może różnić się w zależności od stanu zdrowia i kondycji uzębienia danego pacjenta.

Ile kosztują implanty zębów?

Wszczepienie implantu kosztuje około 3500zł. Cena łącznika i korony uzależniona jest od tworzywa, z którego są wykonane. Najtańszym materiałem jest stalowy łącznik i korona, które kosztują około 600zł. Natomiast cena protez cyrkonowych i tytanowych oscyluje wokół 2000zł.

Więcej informacji na temat implantów zębowych znajduje się na stronie internetowej: http://implant-art.pl/.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: