Zdrowe kości u osób starszych

O układ kostny należy dbać od lat dziecięcych. Od pewnego wieku masę kostną wyłącznie tracimy, więc należy przestrzegać kilku zasad aby nasze kości były jak najdłużej zdrowe.

Niezwykle istotne w wieku starszym jest dbanie o prawidłową dietę oraz odpowiednią ilość ruchu. Ważne jest aby nasze posiłki dostarczały nam odpowiednią ilość wapnia, gdyż jego niedobór przyspiesza proces osłabiania tkanki kostnej. Niezwykle istotne jest również aby dieta dostarczała odpowiednią ilość witaminy D, gdyż to ona zwiększa wchłanialność wapnia. Organizm ludzki syntezuje witaminę D podczas ekspozycji na słońce, więc w trakcie okresu jesiennego czy zimowego tworzy się jej mniej. Ważne jest wtedy spożywanie większej ilości pokarmów w nią bogatych, takich jak tłuste ryby morskie czy żółtka jajek.

Niedobór witaminy D i wapnia może prowadzić do osteoporozy. Istotne jest również, aby osoby starsze zażywały możliwie jak najwięcej ruchu, w formie np. spacerów czy popularnego nordic walking. Niestety czynnikiem sprzyjającym osteoporozie jest również otyłość, więc wskazane jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Stan kości należy również regularnie kontrolować, badaniem stosowanym do pomiaru gęstości kości jest densytometria. Stosowanie się do tych zasad powinno zmniejszyć ryzyko osteoporozy lub spowolnić jej postęp.

PODZIEL SIĘ: