Rehabilitacja po złamaniach i urazach kości

Rehabilitacja po złamaniach i urazach kości

Złamania kości to przede wszystkim długi okres unieruchomienia. Uszkodzona tkanka kostna do zrostu potrzebuje 4-6 tygodni. Na złamaną kończynę stosuje się opatrunek gipsowy usztywniający złamaną kość oraz dwa sąsiadujące z nią stawy.

Wiąże się to z brakiem ruchu w tych stawach, a co za tym często idzie – ograniczeniami ruchomości. W usztywnionej kończynie nie pracują także mięśnie, czego skutkiem są zaniki mięśniowe.

Rehabilitacja konieczna po każdym złamaniu

Rehabilitacja po złamaniach ma na celu przywrócenie zakresu ruchu oraz siły mięśniowej do stanu sprzed urazu. W tym celu pacjent ma za zadanie wykonywać określone ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Bardzo istotnym czynnikiem jest obciążanie kończyny. Kluczowe są jednak zalecenia lekarza i to do nich należy się stosować gdyż kończynę obciążać można dopiero z czasem.

Pomocnymi ale nie mniej istotnymi elementami rehabilitacji po złamaniach są zabiegi fizykalne oraz suplementacja. Jest to między innymi pole magnetyczne korzystnie działające na zrost kostny, a które stosowane być może jeszcze wtedy, gdy kończyna znajduje się w gipsie czy też krioterapia stosowana w celu zmniejszenia obrzęku oraz przeciwbólowo. Z suplementów diety najbardziej pożądanym składnikiem jest wapń który przyswoić możemy w tabletkach, lub po prostu spożywając większą ilość mleka i jego przetworów.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: