Leczenie osteoporozy zaczyna się… w dzieciństwie

Osteoporoza to choroba kojarzona najczęściej z osobami starszymi, jednak występuje również u dzieci. Osteoporoza to stan chorobowy, charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej i tym samym większą podatnością na złamania. Nieodłącznie kojarzy się z chorobą osób starszych, jednak występuje również u dzieci. Osteoporoza u dzieci może rozwinąć się z kilku powodów: może okazać się dolegliwością wrodzoną, zaatakować w następstwie nieodpowiedniej diety czy przyjmowania niektórych leków. Może być też następstwem innej, przewlekłej choroby (np. cukrzyca) lub zaburzeń na tle hormonalnym.

Organizm nabiera masy kostnej do 30 roku życia, później regularnie spada. Szacuje się, że masa kostna rocznie traci ok 0,5%. Ważne jest zatem, by budować ją od najmłodszych lat, by mieć później co tracić. Dlatego ważnym elementem jest wprowadzenie odpowiedniej diety, zarówno u dzieci zdrowych jak i tych, u których chorobę zdiagnozowano.

Należy unikać tzw. śmieciowego jedzenia, bogatego w tłuszcze i cukry, a przy tym bardzo ubogiego w składniki odżywcze, witaminy. Uważa się, że słodkie, gazowane napoje, kawa są odpowiedzialne za wypłukiwanie wapnia z kości. Zamiast tego dieta dziecka powinna być bogata w wapń, który buduje kości. Jednak aby organizm mógł go przyswoić niezbędny też odpowiedni poziom witaminy D3, który zapewnią produkty mleczne, a także ryby morskie, wątróbka i niektóre warzywa.

PODZIEL SIĘ: