Urazy kości

Urazem kości, który występuje najczęściej, jest złamanie. U dzieci i nastolatków kość może nie pęknąć całkowicie, a jedynie częściowo. Taki uraz kości nazywa się złamaniem zielonej gałązki i goi się stosunkowo szybko. W przypadku nieco starszych osób, złamanie łączy się z całkowitym przerwaniem struktur kostnych. Kości starszych ludzi zawierają więcej substancji, które nadają im kruchość i wytrzymałość podłużną, dlatego pękają w inny sposób.

Niebezpieczne złamania.

Złamanie z przemieszczeniem może powodować uszkodzenie mięśni oraz naczyń krwionośnych, dlatego jest niezwykle bolesne. Urazy kości dzielą się także ze względu na ich umiejscowienie. Kość może pęknąć lub złamać się na środku lub przy nasadzie. Najbardziej niebezpiecznym urazem jest złamanie kości w obrębie stawu, gdyż właśnie tam nawarstwia się mnóstwo struktur, które są odpowiedzialne za poruszanie kończyną. Kości mogą ulec złamaniom zamkniętym lub otwartym. W przypadku złamania otwartego istnieje duże ryzyko zakażenia rany i znaczących powikłań podczas gojenia.

TAGI: Złamania kości, złamanie zielonej gałązki, szybkie golenie, naczynia krwionośne, złamanie z przemieszczeniem, złamanie otwarte.

PODZIEL SIĘ: