Kości najczęściej narażone na urazy i złamania

Są miejsca bardziej lub mniej narażone na urazy. Które kości są najbardziej podatne na wszelkie złamania?

Jedną z najbardziej podatnych na urazy kości jest szyjka kości udowej, wchodząca w skład stawu biodrowego. Ze względu na upływający czas, staje się coraz bardziej obciążona, a przez to wrażliwsza. Do jej złamania dochodzi zazwyczaj w momencie upadku, nawet niegroźnego. Taki uraz wymaga bardzo długiego okresu unieruchomienia. Złamanie szyjki kości udowej, zwłaszcza w przypadku osoby starszej może wiązać się z niebezpieczeństwem zgonu (spora utrata krwi).

Ręce

Urazom bardzo często ulegają kości rąk (złamania dalszej nasady kości promieniowej, bliższy odcinek kości ramiennej). Zazwyczaj dochodzi do nich podczas upadków na rękę, często z większej wysokości. W przypadku kości promieniowej unieruchomienie trwa od 4 do 8 tygodni, kość ramieniowa unieruchamiana jest na okres 4-6 tygodni.

Kręgosłup

Należy zwrócić uwagę, że złamania bardzo często dotyczą też kręgosłupa i zawsze powstają na skutek wypadków. Najczęściej są to wypadki samochodowe czy skoki do wody. Złamanie objawia się natychmiastowym , ogromnym bólem i ograniczeniem możliwości ruchowych. Takie złamania często wiążą się z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W najlepszym wypadku kończy się to założeniem gorsetu gipsowego lub ortopedycznego na okres kilku tygodni.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: