Metaboliczne zmiany w układzie kostno-stawowym

Kość, to tkanka żywa, która nieustannie przechodzi przez proces przebudowy. Chociaż mogłoby się wydawać, że u dorosłych procesy te nie mają już miejsca, jednak to właśnie ich zaburzenia prowadzą do dysfunkcji układu kostno-stawowego.
Układ kostno-stawowy, to zespół żywych tkanek, w których nieustannie zachodząc przemiany metaboliczne. Prawidłowy metabolizm kości, który reguluje poziom wapna i fosforu we krwi, zapewnia także właściwą budowę tkanek kostnych, oraz odporność na działanie urazów mechanicznych. Jeżeli na skutek oddziaływania czynników wewnątrzustrojowych lub zewnętrznych, dochodzi do zakłóceń tego procesu, wówczas tkanka kostna podatna jest na zmiany patologiczne, które prowadzą do rozwoju metabolicznych chorób kości.
Do najczęściej występujących schorzeń układu kostno-stawowego o charakterze metabolicznym, należy osteoporoza. To choroba znacznie częściej dotykająca kobiet, niż mężczyzn. Szczególnie narażone są osoby starsze, a także panie w okresie menopauzy. Osteoporoza to jedna z bardziej problematycznych chorób. Na skutek upośledzenia metabolizmu kości, dochodzi do zmniejszenia masy kostnej, oraz zaburzeń w zakresie budowy tkanki kostnej. W efekcie, kości są znacznie bardziej narażone na złamania, gdzie najczęściej dochodzi do uszkodzeń kręgów czy szyjki kości udowej, nawet bez udziału silnego bodźca zewnętrznego. Ważne jest jednak, że osteoporozę można leczyć, a co więcej skutecznie jej zapobiegać, dzięki działaniom profilaktycznym.
Mniej znaną dolegliwością jest osteomalacja, która stanowi odpowiednik krzywicy u dzieci. Jej bezpośrednią przyczyną jest niedobór witaminy D, na skutek którego dochodzi do nieprawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym. Teoretycznie komórki kostne funkcjonują prawidłowo, jednak złe wchłanianie soli wapnia, prowadzi do obniżenia gęstości minerałów tkanki kostnej, dokładnie w taki sposób jak przy osteoporozie. Co więcej, choroba ta często występuje równolegle z osteoporozą. Prawidłowe rozpoznanie jej objawów stanowi kluczowy element właściwego procesu leczenia, który wymaga zastosowania aktywnych metabolitów witaminy D, oraz uzupełnienia niedoboru wapnia oraz fosforu.
Zdecydowana część metabolicznych zmian w układzie kostno-stawowym, wynika z niezdrowego stylu życia, a także innych chorób przewlekłych, tj. cukrzyca czy otyłość. Niezdrowa dieta, brak ruchu, a także niedostarczanie odpowiednich ilości składników odżywczych, powodują zaburzenia metabolizmu całego ciała, w tym również kości.

PODZIEL SIĘ: