Jak wzmocnić kości?

O prawidłowy rozwój kości należy dba już od najmłodszych lat, przede wszystkim dostarczając organizmowi odpowiednich dawek witaminy D i wapnia. Na rynku istnieje wiele suplementów diety głownie na bazie wapnia i witaminy D. Mają one zapewnić odpowiedni rozwój kości, a u osób dojrzałych ich odpowiednie wzmocnienie. Jednak stosowanie suplementów diety powinno być tylko ewentualnym dodatkiem do zdrowej, urozmaiconej diety.

Wapń

Po suplementy powinny sięgać osoby, które nie mogą do diety wprowadzić produktów bogatych w wapń, jak np. ci nietolerujący laktozy. Jak wiadomo, wapń jest składnikiem produktów mlecznych. Aby zapewnić jego odpowiedni poziom należy przede wszystkim pamiętać codziennie o włączeniu do jadłospisu mleka czy jogurtów, twarogów, serów żółtych. Najlepszym źródłem wapnia będzie mleko i ser żółty, jednak należy uważać, aby nie spożywać go w nadmiernej ilości, gdyż zawiera mnóstwo tłuszczu.

Witamina D

Aby wapń mógł się wchłonąć z przewodu pokarmowego i wbudować w kości, należy również dostarczać odpowiednie ilości witaminy D. Można ją znaleźć przede wszystkim w rybach: węgorzu, śledziu, dorszu łososiu czy makreli. Jeśli nie ma się dostępu do świeżych, można również sięgnąć po te w puszce. Ponadto dobrym źródłem witaminy D są też jajka, a konkretnie żółtko, ser żółty i mleko.

Aleksandra Wiktor

 

PODZIEL SIĘ: