Niedobór wapnia i witaminy D w organizmie,

O kości należy dbać przez całe życie, aby były jak najdłużej w dobrej kondycji. Aby zapobiegać utracie gęstości i demineralizacji kości, niezbędne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia oraz witaminy D. Przeciętne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 1000 mg dziennie. Jego niedobór powoduje szereg chorób. W przypadku niedoboru wapnia u dzieci, możliwe jest wystąpienie deformacji układu ruchu – krzywicy. Niedobór tego pierwiastka wpłwa również na rozwój próchnicy.

W przypadku osób dorosłych, a w szczególności po 50 roku życia, niedostateczna ilość wapnia w organizmie przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Aby zapobiegać tym chorobom, ważne jest aby spożywać codziennie produkty bogate w wapń, takie jak żółte sery, warzywa strączkowe czy orzechy. W parze z wapniem, w naszej diecie powinno się dostarczać odpowiednią ilość witaminy D. Witamina D uczestniczy w procesie utrzymania właściwej gospodarki wapniowej kości. Gdy organizm cierpi na jej niedobór, zmniejsza się wchłanianie wapnia, a co za tym idzie zwiększa się ryzyko chorób kości takich jak krzywica czy osteoporoza.

Zalecana dzienna dawka witaminy D to 5 µg. Aby zapobiegać chorobom układu kostnego, ważne jest więc aby codzienna podaż wapnia i witaminy D była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Stosowanie się do zaleceń pozwoli utrzymać układ kostny w dobrej kondycji przez lata.

PODZIEL SIĘ: