Aktywność na zdrowe kości

Aby kości były zdrowe, ważna jest nie tylko odpowiednia dieta. Według badań prowadzonych w ostatnich latach, równie ważna jest aktywność fizyczna, przede wszystkim u dzieci i młodzieży, gdyż to wtedy głównie rozwija się układ kostny. Badania wykazują, że odpowiednia aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na grubość tkanki chrzęstnej i jej przyrost. Udowodniono, że aktywność fizyczna i idące za nią bodźce mechaniczne pobudzają wytwarzanie komórek chrząstki.

Udowodniono również, że zwiększenie codziennego wysiłku fizycznego bezpośrednio wpływa na zwiększenie mineralnej gęstości kości (BMD). W przypadku dzieci zwiększona aktywność fizyczna wpływa na rozwój układu kostnego, co przekłada się na jego sprawność i zdrowie w latach późniejszych. W przypadku osób dorosłych (a w szczególności starszych) aktywność fizyczna obniża tempo utraty gęstości kości.

Zaleca się aby zwiększyć zarówno codzienną aktywność fizyczną, jak i uprawiać sport przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie również na stawy, mięsnie oraz więzadła, co zwiększa poprawia ogólny stan układu ruchu.

PODZIEL SIĘ: