Dieta po złamaniu

Dieta po złamaniu

Jesteś tym, co jesz – mówi stare porzekadło. Sposób naszego odżywiania się ma ogromne znaczenie w naszym życiu codziennym oraz profilaktyce wielu chorób. Czy odpowiednią dietą możemy wspomóc nasz organizm w procesie rekonwalescencji  np. po złamaniu? Oczywiście, że tak!

Nawet błaha kontuzja niewątpliwie daje nam się we znaki, jeśli dotychczas prowadziliśmy aktywny tryb życia. Pragniemy zatem jak najszybciej wrócić do zdrowia, a pomocne może okazać się odpowiednio skomponowane menu.

Cisi sprzymierzeńcy

Produkty zawierające białko, wapń oraz witaminę D to nasi prawdziwi sprzymierzeńcy w przyspieszaniu procesu powrotu do pełnej sprawności.  Chudy twaróg, jogurty, maślanki, kefiry oraz inne produkty mleczne zawierają sporo białka oraz wapnia, który jest budulcem naszych kości. Białko, w szczególności zwierzęce powinno regularnie gościć na naszych talerzach. Mięso jest bowiem doskonałym źródłem aminokwasów niezbędnych w procesie odbudowy tkanki kostnej.

Witaminę D znajdziemy z kolei w łososiu, makreli i sardynkach. Wspomaga ona przyswajanie wapnia w procesie mineralizacji kości.  W okresie rekonwalescencji po złamaniu dobrze zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, które wypłukują magnez z organizmu oraz wpływają na zmniejszenie przyswajalności wapnia. Przetwory mleczne, białe mięso oraz ryby – na tych produktach powinna opierać się dieta osób, które doznały w ostatnim czasie kontuzji. Oczywiście wzbogacona powinna być również o warzywa i owoce, które są niezbędnym elementem naszego menu.

Unikanie skutków ubocznych

Kontuzja oznacza brak ruchu, co skutkować może nadprogramowymi kilogramami lub problemami z zaparciami. Warto zatem wypijać na czczo szklankę przegotowanej wody z cytryną. Pobudzi to jelita do pracy. Pamiętajmy również o regularnym spożywaniu posiłków co sprawi, że jelita przyzwyczajone będą do regularnej pracy. Korzystajmy także o dobrodziejstwach jakie oferują nam śliwki, siemię lniane, otręby pszenne a także warzywa, które dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawnią funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Dzięki temu długotrwałe wizyty w toalecie z pewnością nas ominą.

Pamiętajmy o tym, że dietą możemy jedynie wspomagać proces gojenia się ran czy też zrastania się kości. Na pewno tego okresu magicznie nie przyspieszymy. Każdy organizm regeneruje się w innym tempie.  Złamanie kości to poważna sprawa, toteż należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich oraz w miarę możliwości wypoczywać.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: