Ćwiczenia wzmacniające kości

ćwiczenia-wzmacniajace-kości

Żyjemy szybko, często zapominając o aktywności fizycznej. Ćwiczenia wzmacniające kości pomogą nam w utrzymaniu sprawności i zdrowia.

Zdrowe kości przez długi czas

Brak codziennej aktywności fizycznej może przełożyć się na stan naszych kości w przyszłości. Przy nowoczesnym trybie życia, często nie mamy czasu żeby wyjść na spacer czy rower. Ćwiczenia fizyczne to jeden z ważniejszych elementów w profilaktyce osteoporozy.

Ćwiczenia wzmacniające kości

Kość musi być stale odbudowywana, czemu sprzyja ruch. Dzięki niemu w tkankach zachodzi równowaga. Rozciąganie odpowiednich mięśni wzmacnia stymulację nowych tkanek kostnych. Właściwe ćwiczenia wzmacniające kości zapewnią nam ochronę przed złamaniami i dobrą sprawność przez długie lata.

Ćwiczenia wzmacniające kości powinny być wykonywane 3 razy w tygodniu. Program treningowy powinien składać się z grupy ćwiczeń opartej na rozgrzewaniu, rozciąganiu, wzmacnianiu kości i mięśni oraz na rozluźnianiu. Dobrym sposobem jest bieganie, skakanie na skakance, jazda na nartach czy rowerze. Podnoszenie hantli, pompki czy joga lub aerobik to także formy sportu, które wzmocnią nasze kości. Wybierzmy więc takie ćwiczenia, które będą dostosowane do naszych możliwości.

Wzmocnienie kręgosłupa i bioder

kości

Ćwiczenie jest dość proste. Wystarczy stanąć bokiem do krzesła lub ławki. Jedną ręką opieramy się na krześle. Stoimy prosto i podnosimy nogę do boku. Drugą rękę mamy ułożoną na biodrze. Podnoszenia powtarzamy 10 razy.

Wzmocnienie brzucha, pleców i ud

Stoimy tyłem do ściany, zachowując odległość około 40 cm. Stopy stawiamy równolegle, na szerokości ramion. Przyciskamy ciało do ściany, osuwając się w dół. Brzuch powinien być wciągnięty. Zjeżdżamy w dół do pozycji półsiedzącej. Ruch powtarzamy około 10 razy.

Wzmocnienie tricepsów

Stajemy w rozkroku na szerokości ramion. W dłoniach trzymamy hantle, które mogą mieć od 1 do 3 kg wagi. Następnie unosimy zgięte ręce nad głowę. Ciężarki opuszczamy powoli w kierunku łopatek. Ćwiczenie wykonujemy przy 10 powtórzeniach.

Wzmocnienie kręgosłupa

Stajemy w lekkim rozkroku, z ugiętymi kolanami. Pochylamy się do przodu, cały czas utrzymując proste plecy, spinając jednocześnie mięśnie brzucha. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Takie ćwiczenie powtarzamy około 10 razy.

PODZIEL SIĘ: