Złamanie wieloodłamowe

Złamanie wieloodłamowe

Złamanie wielodłamowe to bardzo poważny rodzaj urazu. Najczęściej dochodzi do niego u osób, których kości są bardzo kruche, np. zmienione przez osteoporozę.

Złamanie wieloodłamowe to złamanie, w którym obserwuje się więcej niż dwa fragmenty kości. Aby doszło do takiego urazu, kość musi być szczególnie krucha lub złamanie musi być wywołane bardzo dużą siłą sprawczą (np. po upadku z dużej wysokości lub w wyniku wypadku komunikacyjnego).

Złamania wieloodłamowe z reguły wymagają interwencji chirurgicznej. Kość nastawiana jest operacyjnie, często przy użyciu elementów stabilizujących takich jak płytki, śruby czy druty. Gdy kość jest połamana w wielu miejscach i fragmenty są małe, niejednokrotnie nastawienie nie jest możliwe. Usuwane są wtedy fragmenty kości a kończyna następnie jest unieruchomiana.

Aby zdiagnozować złamanie wieloodłamowe niezbędne jest badanie RTG. Możliwe jest również przypuszczenie złamania wieloodłamowego, gdy ból towarzyszący urazowi jest wyjątkowo silny i obrzęk jest bardzo duży.

PODZIEL SIĘ: