Co to jest łamliwość kości

Czasami nie potrzeba groźnego wypadku, by uszkodzić sobie kości.

Choroby

Niektóre osoby są bardziej podatne na złamania niż inne. Cecha ta jest wrodzona – łamliwość kości, to dolegliwość dziedziczna, która polega na zaburzeniach w budowie kolagenu. W związku z tym, że jest on głównym składnikiem tkanki łącznej, wiąże się to z o wiele większą podatnością kości na złamania.

W przypadku wrodzonej łamliwości kości często nie potrzebny jest nawet upadek – kości łamią się samoistnie w trakcie wykonywania ruchów, np. w czasie snu. Często u chorych występują też przeróżne odkształcenia kości, które zaczynają się wyginać. Chorobą często odpowiadającą za złamania jest też osteoporoza, która ma to do siebie, że osłabia strukturę kości. Takie złamania przeważnie przydarzają się osobą starszym. Najbardziej narażona jest szyjka kości udowej.

Złamania zmęczeniowe

Nie zawsze jednak przyczyną złamań są konkretne dolegliwości chorobowe. Zdarza się, że kości łamią się z zupełnie innych przyczyn, np. ze zmęczenia. Mimo tego, że są zupełnie zdrowe, do złamań dochodzi w związku z długim i intensywnym treningiem połączonym np. z bieganiem. Początkowo może występować ból, jednak po jakimś czasie ustępuje. Złamania takie mogą nie dawać o sobie długo znać do momentu kolejnego treningu.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: