Urazy kości

kości

Zwichnięcia, złamania oraz skręcenia to urazy kości, z którymi możemy mieć styczność w każdym wieku. Czasem niewinny upadek może zakończyć się poważnym uszkodzeniem zdrowia. Jak odróżnić urazy kości?

Układ kostny człowieka

Nasz układ kostny składa się wiele kości, które wspólnie pozwalają nam na sprawne poruszanie się. Cały szkielet jest zbudowany z tkanki kostnej oraz chrzęstnej. Bez sprawnego kręgosłupa czy kończyn nie moglibyśmy chodzić, uprawiać sportu i wykonywać wielu czynności. Wraz z wiekiem dochodzi do zużycia tkanek łączących kości, co powoduje wiele problemów. O jakikolwiek uraz kości i stawów nie trudno, ponieważ mimo mocnego budulca, można je złamać. O ile u dzieci, które jeszcze rosną, kości odbudowują się znacznie szybciej i lepiej, u osób w podeszłym wieku. Takie urazy często wymagają długiej rehabilitacji i leczenia.

Złamania kości

Złamanie to najgorszy z urazów kości. Zwykle do złamań dochodzi na drodze wypadków. Złamanie ma wiele twarzy. Może być otwarte, proste lub wieloodłamowe. Innym rodzajem jest pękniecie, do którego dochodzi poprzez przemieszczenie się odłamków kości. Bywają urazy bardzo skomplikowane, które wymagają ingerencji chirurgicznej. Na szczęście nowoczesne metody leczenia pozwalają na złożenie kości lub ich zamianę na implanty. Przy złamaniu należy unieruchomić kończynę czy daną część ciała. Zwykle pojawia się wtedy opuchlizna i ból. Przy złamaniach otwarty widoczna jest kość, która przebiła skórę. Złamanie wymaga nastawienia kości lub operacji. Przy nieskomplikowanym przypadku zakłada się gips lub specjalną opaskę usztywniającą. Jednym z najpoważniejszych tego typu urazów jest złamanie kręgosłupa, które może skutkować zaburzeniami sprawnościowi ruchowej.

Zwichnięcia

Do zwichnięcia dochodzi poprzez uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych oraz naciągniecie stawów. Przesuniecie stawów bardzo często dotyka biodra, ramienia lub palców. Towarzyszy mu zwykle silny ból, obrzęk oraz zniekształcenie, przez co zwichniecie bywa mylone ze złamaniem. Diagnozę rozwiewa prześwietlenie danej części ciała. Dlatego w przypadku urazów, w pierwszej kolejności kieruje się pacjenta na zdjęcie rentgenowskie. W przypadku zwichnięcia również unieruchamia się stawy lub w razie konieczności stosuje leczenie operacyjne.

Skręcenia

kości

Skręcenie to uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł lub ścięgien a nawet kości, Do skręcenia może dojść przy wykonaniu gwałtownego ruchu. Podczas aktywności fizycznej takiej jak taniec, jazda na łyżwach czy bieganie, można łatwo uszkodzić kostkę czy inne części stopy. Obrzęk oraz ostry ból uniemożliwiaj ą wykonanie ruchu. Przy skręceniu należy unieruchomić stawy. Zwykle okazuje się konieczne zastosowanie opaski elastycznej lub opatrunku gipsowego.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: