Jak dbać o kręgosłup – prawidłowe siedzenie

Aby nasz kręgosłup służył nam dobrze przez długie lata, należy o niego prawidłowo dbać. Ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy przy biurku, istotne jest zachowanie prawidłowej postawy siedzącej. Pierwszą rzeczą na którą należy zwracać uwagę, jest dobór odpowiedniego krzesła. Powinno mieć ono najlepiej regulowaną wysokość siedziska i kąt oparcia. Oparcie powinno być wychylone o 100-130 stopni względem pozycji siedziska i powinno umożliwiać równomierne podparcie kręgosłupa. Powinno być długości co najmniej do łopatek. Stopy powinny być oparte o ziemię, nie należy krzyżować nóg czy zakładać nogi na nogę.

Pośladki powinny być blisko oparcia, nie należy siadać na brzegu krzesła. Jeżeli siedzimy przed komputerem, monitor powinien być ustawiony na wysokości wzroku. Gdy znajduje się niżej lub korzystamy z laptopa, z reguły po pewnym czasie zapominamy o prawidłowej postawie i mimowolnie się pochylamy lub garbimy.

Niemniej ważne od oparcia są podłokietniki, gdyż prawidłowo ustawione zmniejszają obciążenie kręgosłupa i barków. Nawet gdy siedzimy w prawidłowej pozycji, należy co jakiś czas wstać się przejść chociaż kilka kroków. Ponieważ w pozycji siedzącej większość osób spędza wiele czasu, konieczne jest dbanie o prawidłową postawę siedzącą.

PODZIEL SIĘ: