Jałowa martwica kości
Kości, do prawidłowego wzrostu jak i spełniania swoich funkcji, potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Układ kostny aby spełniać podstawowe funkcje też musi się odżywiać. Wszelkie składniki odżywcze dostarczane są mu poprzez układ krwionośny.
Jeśli kość przestaje być odżywiana, może dojść do rozwoju poważnych chorób. Jedną z nich jest jałowa martwica kości.
Przyczyny
Jej przyczyny upatruje się właśnie poprzez zaburzenia w układzie krwionośnym wokół chorej kości. Powodów może być wiele – złamania czy urazy w obrębie danej kości, zwężenie naczyń krwionośnych lub stosowanie leków, które mogą powodować zaburzenia w pracy układu krwionośnego. Bez względu na to jakie są przyczyny, w przypadku martwicy kości ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie. W innym wypadku choroba może doprowadzić do poważnych zmian, jak np. trwałe zniekształcenia.
Objawy, leczenie
W zależności od tego jaką kość obejmuje, można mówić o różnych rodzajach martwicy. Jej objawy to przede wszystkim ból, który zdarza się, że promieniuje. Inne objawy to mniejsza ruchomość oraz obrzęk. Diagnozę można postawić dopiero po badaniu radiologicznym. W leczeniu stosuje się głównie środki farmakologiczne, jak leki przeciwzapalne czy bifosforany, zalecane również w przypadku osteoporozy. Ponadto, chorzy powinni unikać zbyt dużej aktywności fizycznej.
Aleksandra Wiktor