Sprawdzone sposoby na mocne kości

Sprawdzone sposoby na mocne kości
Brian Suman z Unsplash

Kości to bardzo ważny element strukturalny naszego organizmu. Chronią narządy wewnętrzne, magazynują wapń i w pewnym sensie wchodzą w skład układu ruchu. Niestety, z wiekiem stają się coraz słabsze. Niestety, nawet nastolatki są narażone na groźne złamania. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na mocne kości.

Regularna aktywność fizyczna

Aby wapń prawidłowo odkładał się w kościach, musisz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Nie oznacza to, że musisz od razu zapisać się do klubu fitness, wystarczy, że z przyjaciółką pójdziesz na spacer lub do pracy udasz się pieszo. Wszystkie formy aktywności fizycznej są mile widziane pod warunkiem, że wykonujesz je regularnie. Możesz też wybierać się na wycieczki rowerowe na obrzeża miasta. To też sprzyja zdrowiu twoich kości.

Zdrowa dieta bogata w wapń

Czy zauważyłaś, że są osoby, które nigdy nie miały złamanych kości, choć jako dzieci przypominały żywe srebro? Wszędzie było ich pełno. Osoby te po prostu lubią nabiał – jogurty, sery, maślankę, owsiankę i często po niego sięgają. Niektóre dzieci nigdy nie kaprysiły, widząc zupę mleczną na śniadanie, tylko wręcz się jej domagały. W rezultacie dostarczały swojemu organizmowi odpowiednie ilości wapnia niezbędnego do budowy mocnych i zdrowych kości. Jeśli jesteś weganką możesz zastąpić nabiał tofu. Ono także dostarcza organizmowi spore ilości wapnia.

Suplementacja witaminą D w okresie jesienno-zimowym

Witamina D powstaje w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, następuje to tylko od połowy kwietnia do połowy września. W pozostałe miesiące w roku słońce dociera do nas w niewielkich ilościach, pod niewłaściwym kątem lub ekspozycja naszego ciała na promienie UV jest niedostateczna. Wówczas trzeba sięgnąć po suplementy diety bogate w witaminę D, np. po tran. Jest on również wskazany dla osób, które mają bardzo jasną karnację i w rezultacie latem zabezpieczają skórę blokerami z SPF 50.

Unikanie napojów energetyzujących i coli

Niestety, zawierają one fosforany, które wypłukują wapń z organizmu oraz naszych kości. Dlatego osoby, które nadużywają coli i napojów energetyzujących, tak często się łamią, chociaż ich upadki nie wyglądają groźnie. Wyżej wspomnianymi używkami po prostu osłabiają swoje kości.

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy

Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju naszego kośćca. Odpowiadają one za odkładanie wapnia w kościach. Kobiety w okresie reprodukcyjnym są dużo mniej narażone na osteoporozę niż ich rówieśnicy. Niestety, w okresie przekwitania ich kości stają się równie podatne na złamania. Na szczęście kości pań można wzmocnić, przepisując im hormonalną terapię zastępczą. Dostarczając organizmowi estrogenów z zewnątrz, zapewniamy mu dogodne warunki do odkładania wapnia w kościach.

PODZIEL SIĘ: