Kiedy mogę wrócić do czynnego uprawiania sportu?

Kiedy mogę wrócić do czynnego uprawiania sportu?

Powrót do sportu – o tym myśli każdy zawodnik którego kontuzja wyeliminowała z czynnego udziału w jego ukochanej dyscyplinie. Złamania to w sporcie jedne z gorszych urazów. Sam okres usztywnienia kończyny, a więc min. 4-6 tygodni to dla zawodnika strasznie długo, a to dopiero początek.

Poza samym uszkodzeniem kośćca kontuzja, a szczególnie tak długi okres w unieruchomieniu wiąże się z licznymi powikłaniami. Zaniki mięśniowe, ograniczona ruchomość w stawach ale także i obrzęk to przykre skutki kontuzji do przezwyciężenia których potrzebna jest rehabilitacja.

Jak długo?

Im dłużej usztywniona kończyna, tym dłuższa rehabilitacja. To bezruch jest naszym najgorszym wrogiem. Po zdjęciu gipsu czeka nas seria zabiegów fizykalnych ale przede wszystkim ćwiczenia. Zaczynając od ćwiczeń biernych, poprzez czynne, rozciągające, a następnie powolne obciążanie kończyny z tygodnia na tydzień powracamy do sprawności sprzed urazu. Jednak całkowity powrót do sprawności uzależniony jest od wielu czynników, w tym tego jak bardzo przykładamy się do ćwiczeń i suplementacji.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: