Rozpoznanie chorób kości

Schorzenia układu kostno-stawowego to niezwykle złożona grupa różnorodnych zaburzeń i dysfunkcji, które mogą występować we wszystkich etapach życia człowieka. Jak łatwo się domyśleć, nie zawsze diagnozowanie jest proste, i nie wszystkie choroby kości dają podobne objawy.
Nie wszyscy są świadomi tego, że kości to żywa tkanka, charakteryzująca się niezwykłymi zdolnościami do regeneracji. Nie zawsze jednak „samoleczenie” kości jest możliwe, a zaburzenia wynikające z urazów mechanicznych lub zmian biochemicznych w organizmie, prowadzą do trwałych zmian. W zależności od przyczyn choroby, mogą pojawiać się różne zespoły objawowe, które nie zawsze od samego początku objawiają się bólem kości.
Istnieje wiele typów schorzeń kości, które pojawiają się na różnych etapach życia człowieka. Wady wrodzone, zwykle wykrywane są tuż po przyjściu na świat dziecka, coraz częściej możliwe jest ich rozpoznanie jeszcze w fazie życia płodowego. Zaburzenia powstające w późniejszych latach, mogą dawać typowe objawy, tj. bóle kości i stawów, nadmierna podatność na złamania i pęknięcia, czy chociażby nadwrażliwość wynikająca ze zmian reumatycznych.
Jak już wiadomo, problemy układu kostno-stawowego, nie zawsze objawiają się bólem samych kości czy stawów, może zdarzyć się tak, że dolegliwości kości będą znikome, jednak towarzyszące im bóle i zawroty głowy, stan podgorączkowy, nawracające infekcje, a także powiększona wątroba i śledziona, mogą stanowić symptomy poważnych chorób kości. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zleci kompleksowe badania, jakie pomogą wykryć wszelkie zmiany w układzie kostnym.
W celu zdiagnozowania chorób układu kostno-stawowego, przeprowadza się badania krwi, które określają m.in. prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu kości, a także wszelkie zmiany wynikające z zaburzeń gospodarki mineralnej, chorób reumatycznych, czy też zakażeń drobnoustrojami. Badania pozwalające zdiagnozować dysfunkcje tkanek kostnych, to także rentgen, tomografia komputerowa,, scyntygrafia kości, a także rezonans magnetyczny.

PODZIEL SIĘ: