Choroba Pageta

choroba Pageta objawy

Większość zmian, do których dochodzi w obrębie układu kostnego, stanowi następstwo nieszczęśliwych wypadków. Czasem za bolesne dolegliwości odpowiadają wadliwe geny i infekcje.

W przypadku choroby Pageta kości rozwijają się nieprawidłowo. Odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponoszą mikroorganizmy chorobotwórcze i wadliwe geny. Początkowo choroba Pageta nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero wówczas, gdy mamy do czynienia z mocno rozwiniętym stanem zapalnym.

Choroba Pageta – przyczyny

U osób, które zmagają się z chorobą Pageta, często obserwuje się mutacje. Przypadkowe zmiany w obrębie materiału genetycznego prowadzą do zastąpienia komórek kościotwórczych – osteoblastów, komórkami kościogubnymi, czyli osteoklastami. W związku z tym, iż te ostatnie przyczyniają się do rozpuszczania kości, szkielet staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym, iż choroba rozwija się przez wiele lat, pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się około 40. roku życia.

Niektórzy naukowcy uważają, iż choroba Pageta ma związek z infekcją wirusową, np. zakażeniem wirusem odry. W związku z tym, iż to schorzenie wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, nieustannie prowadzi się badania, które mają wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do zmian w obrębie kości.

Choroba Pageta – objawy

Lekarze nie potrafią przewidzieć przebiegu choroby. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból kości i częste złamania. Warto pamiętać, iż każdy uraz może przyczynić się do deformacji szkieletu. Zdarza się, iż w miejscu złamania pojawia się krwawienie. Choroba Pageta najczęściej atakuje czaszkę, miednicę, kręgosłup, kości udowe i piszczelowa. Ta przypadłość rzadko prowadzi do nowotworów.

Choroba Pageta – diagnostyka

Specjalista, który podejrzewa, że jego pacjent cierpi na chorobę Pageta, powinien zlecić badania mające na celu określenie stężenia fosfatazy alkalicznej. Ten enzym odpowiada za odwapnianie kości. Wśród zleconych badań nie może zabraknąć testów określających stężenie wapnia i witaminy D. Dodatkowo przeprowadza się badania rentgenowskie kości, scyntygrafię, tomografię komputerową, rezonans i biopsję kości.

Choroba Pageta – leczenie

Jeśli badania potwierdzą podejrzenia lekarza, należy rozpocząć stosowną kurację. W sytuacji, gdy choroba znajduje się we wczesnym stadium, stosuje się farmakoterapię. Leki hamują proces rozpuszczania kości i tym samym minimalizują ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. Równolegle podaje się środki przeciwbólowe. Warto pamiętać, iż przyjmowaniu medykamentów mogą towarzyszyć skutki uboczne w postaci wymiotów, nudności, biegunek czy bólów brzucha.

W sytuacji, gdy choroba Pageta znajduje się w zaawansowanym stadium, przeprowadza się operację. Podczas zabiegu uwalnia się nerwy od nacisku kości i tym samym zapobiega dolegliwościom bólowym.

PODZIEL SIĘ: