Rehabilitacja po złamaniach

Aby kończyny pozostały w dobrym stanie, po złamaniu konieczna jest rehabilitacja lub samodzielne wykonywanie ćwiczeń. Złamana kość to bardzo częsty uraz następujący w wyniku, np. upadku. Pierwszym krokiem w wypadku złamania kończyny jest jej unieruchomienie, czyli nałożenie gipsu. Należy go nosić zazwyczaj od 4-6 tygodni, w międzyczasie konieczna jest kontrola u lekarza, który stwierdzi, czy kość zrasta się prawidłowo.

Po co rehabilitacja?

Ściągniecie gipsu nie powinno być ostatnim etapem leczenia. Aby kończyna po kontuzji była sprawna, należy prowadzić codzienne ćwiczenia. Niestety, gips, który ma za zadanie unieruchomić kość, unieruchamia całą kończynę, w tym stawy i mięśnie. Przez to, że przed dość długi okres są nieużywane, mogą występować zaniki mięśniowe i przykurcze.

Dlatego, po wymaganym okresie unieruchomienia należy kończynę „rozruszać”. Można zrobić to z pomocą fizjoterapeuty, jak i stosować ćwiczenia w domu, po konsultacji z lekarzem. Ćwiczenia powinny być lekkie, nieobciążające. Z czasem można rozszerzać ich zakres, jednak na początek należy przyzwyczaić kończynę do ruchu.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: