Najczęstsze urazy kości podczas wakacji

Urazy kosci podczas wakacji

Okres wakacji to nie tylko zasłużony wypoczynek oraz relaks na leżaku w cieniu drzew. Dla większości zapracowanych osób, które prowadzą siedzący tryb życia – jest to czas by porządnie się wyszaleć oraz spróbować rzeczy, których do tej pory nie robili. Właśnie dlatego w trakcie urlopu tak łatwo nabawić się możemy różnego rodzaju kontuzji.

Nasze niewygimnastykowane ciało w przeciągu kilku dni nie jest w stanie odzyskać dawnej sprawności. Często o tym zapominamy.

Stłuczenia

Nieprzygotowany do wzmożonego wysiłku fizycznego układ ruchu jest narażony na liczne urazy. Zarówno w przypadku dzieci i dorosłych – najczęściej dochodzi do stłuczeń. Są one spowodowane silnym uderzeniem, w wyniku którego dochodzi do obrzęku, zasinienia oraz pojawia się uczucie bolesności. Warto każdy niepokojący objaw konsultować z lekarzem, który dokona odpowiedniej oceny oraz zaleci dalsze postępowanie. Z reguły wystarczają jednak domowe okłady z octu, bądź stosowanie maści zawierających w swoim składzie octanowinian glinu. Po kilku dniach objawy z pewnością ustąpią. Stłuczeniu ulegają z reguły stawy kolanowe, biodrowe, kostka, nadgarstek, staw barkowy lub kości piszczeli i palców.

Skręcenia oraz złamania

Charakteryzują się silnym, trudnym do zniesienia bólem. Kończą się najczęściej założeniem szyny lub gipsem w celu unieruchomienia ciała. Jeśli skręciliśmy np. kostkę, niezwłocznie udajmy się do pobliskiej przychodni lub szpitala na prześwietlenie RTG. Zbagatelizowanie złamania bądź skręcenia prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze kostnej – co prowadzić może nawet do kalectwa.

Urazy stawów

Często dochodzi również do zwichnięcia i wybicia stawu np. podczas mocnego zamachu przy grze w siatkówkę – wtedy należy udać się po pomoc do ortopedy traumatologa.

Jeśli upadliśmy lub uderzyliśmy się podczas pobytu na urlopie i ból po upływie doby nie ustępuje nie powinniśmy pod żadnym pozorem sytuacji bagatelizować. W wyniku doznanego urazu mogło bowiem dojść do uszczerbku kości. Odłamki takie mogą się przemieścić i poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: