Leki nowej generacji na osteoporozę
Bóle kości, częste złamania – osteoporoza daje się we znaki, jednak regularne zażywanie leków może uwolnić od uciążliwych dolegliwości. Osteoporoza jest chorobą kości występującą najczęściej u kobiet po menopauzie. Charakteryzuje się zmniejszeniem masy kości oraz ich podatnością na wszelkie uszkodzenia. Chorzy często skarżą się na ból i złamania nawet przy niewielkich urazach.
Badania pokazują, że w walce z osteoporozą nie wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Konieczne jest poddanie się leczeniu farmakologicznemu. W Polsce chorzy stosują głownie bisfosfoniany – w dużej mierze są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to leki oparte na naturalnych substancjach mineralnych utrudniających wypłukiwanie wapnia z kości. Znajdują zastosowanie przy zmniejszaniu ryzyka nowych złamań. Jednak leki takie jak renelinian strontu czy denozumab są wciąż ciężko dostępne dla osób starszych. Renelinian nie jest w ogóle refundowany, a denzumbab owszem, ale dla niewielkiej liczby osób.
Są to nowe leki o potwierdzonej, wysokiej skuteczności w walce z osteoporozą. Jednak oba są kosztowne. Miesięczna kuracja renelinianem to koszt około 200zł, na co wciąż nie stać większości emerytów. U kobiet po okresie menopauzy można również zastosować kurację estrogenami, których brakuje w ich organizmie, a są one odpowiedzialne m. in. za przyswajanie wapnia.