Jak leczyć przewlekłe schorzenia układu szkieletowego?
Dobór odpowiednich metod leczenia, jest niezwykle ważny we wszystkich stanach chorobowych. Szybka reakcja na różnego typu dolegliwości w obrębie kości, to szansa na zachowanie pełnej sprawności, przez znacznie dłuższy okres czasu, a także jedyny sposób na zahamowanie postępujących zmian.
Przewlekłe schorzenia układu szkieletowego, wymagają przede wszystkim zapewnienia pacjentowi odpowiedniej opieki medycznej. Im wcześniej chory trafi do specjalisty, tym większe są jego szanse na znaczną poprawę stanu zdrowia. To lekarz specjalista decyduje o rodzaju zastosowanej terapii farmakologicznej, rehabilitacji, a także diecie, która pozwoli złagodzić dolegliwości chorobowe, oraz skutecznie będzie wspierać proces odbudowy tkanek kostnych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, stosowane są antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Zwykle konieczność ta pojawia się w przypadku wystąpienia stanów zapalnych kości i stawów (mogą one towarzyszyć innym przewlekłym chorobą kości), które nie tylko wywołują problemy z poruszaniem, ale także objawiają się dotkliwym bólem kości, zawrotami głowy, poczuciem rozbicia, stanem podgorączkowym.
Zwykle leczenie przewlekłych chorób układu kostno-stawowego, to stosowanie zasad profilaktyki chorób kości, poszerzone o zastosowanie środków farmakologicznych. Pozwalają one uzupełnić niedobory niezbędnych składników witaminowych i minerałów, przyspieszyć proces odbudowy kości, a także zapobiegać nawrotom stanów zapalnych.
Często można spotkać się z metodami tj. krioterapia, czyli leczenie zimnem, czy też laseroterapia, które pozwalają uzyskać efekt znacznej ulgi, a nawet znacznego zahamowania postępującego procesu zmian chorobowych. Nie jest to jednak konwencjonalna metoda leczenia, a jej zastosowanie zależy od samego pacjenta i jego lekarza.