Choroba Freiberga-Kohlera II
Choroba Freiberga-Kohlera II prowadzi do nekrozy kości, czyli ich obumarcia. Z tą przypadłością najczęściej zmagają się chłopcy między 11. a 18. rokiem życia. Co wywołuje jałową martwicę kości II?
Jałowa martwica kości – przyczyny
Zmiany, do których dochodzi w obrębie kości, nie mają nic wspólnego z infekcją. Wprawdzie naukowcy nie ustalili przyczyny jałowej martwicy kości II, ale wyróżnia się kilka czynników ryzyka. Przypuszcza się, iż za rozwój choroby Freiberga-Kohlera II odpowiadają mikrourazy, zaburzenia hormonalne i zatory. Nie można wykluczyć, iż jałowa martwica kości II ma podłoże genetyczne.
Nieprawidłowe ukrwienie kończyny
Zdarza się, iż choroba Freiberga-Kohlera II jest uwarunkowana nieprawidłowym ukrwieniem kończyny. W takiej sytuacji obserwuje się brak odpowiednich połączeń między krążeniem nasadowym a przynasadowym.
Choroba śródstopia
Chorobę Freibega-Kohlera dzielimy na kilka rodzajów. Kryterium podziału stanowi obszar, w którym obserwuje się jałową martwicę kości. W przypadku choroby Freiberga-Kohlera II zmiany pojawiają się w obrębie drugiej lub trzeciej kości śródstopia.
Jałowa martwica kości – objawy
Początkowe objawy jałowej martwicy kości II nie utrudniają normalnego funkcjonowania, toteż często bywają bagatelizowane. W miarę upływu czasu wysiłkowi fizycznemu zaczyna towarzyszyć ból. W miejscu zajętej kości pojawia się obrzęk. Chory nie może się swobodnie poruszać, ponieważ w stawie sąsiadującym z chorą kością pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe.
Diagnostyka choroby Freiberga-Kohlera
Diagnostyka choroby Freiberga-Kohlera sprowadza się do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Z kolei badanie RTG pozwala dokładnie przyjrzeć się zmianie i określić jej stopień zaawansowania.
Jałowa martwica kości – leczenie
W przypadku osób, które borykają się z jałową martwicą kości, leczenie jest proste. Pacjent, dotknięty tą przypadłością, powinien zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. Należy unikać zachowań, które obciążałyby dolną kończynę. Ludziom, którzy cierpią z powodu choroby Freiberga-Kohlera, zaleca się stosowanie specjalnej wkładki ortopedycznej. Jej rola sprowadza się do podparcia podbicia stopy i ograniczenia dolegliwości bólowych. W sytuacji, gdy choroba jest zaawansowana, podaje się leki przeciwzapalne.