Złamanie proste

Złamaniem prostym nazywamy przerwanie ciągłości kości w całym jej przekroju. Często określenie złamanie proste błędnie jest używane przy nadłamaniach i pęknięciach kości.

Złamanie objawia się charakterystycznym dźwiękiem trzaśnięcia. Towarzyszy mu silny ból oraz obrzęk. Kończyna ma nienaturalny kształt i wyczuwalna jest ruchomość kości w miejscu, gdzie nie powinna występować.

W przypadku złamania prostego, nie zostaje naruszona ciągłość skóry i innych tkanek. Złamania proste dzielimy na złamania bez przemieszczenia oraz z przemieszczeniem. W pierwszym przypadku fragmenty kości zachowują swoją oś, w drugim są względem siebie przesunięte. Zdarza się również, że kości się na siebie nakładają, należy wtedy kości bezwzględnie nastawić. W innym przypadku może to doprowadzić do skrócenia kończyny oraz utrudnionego zrostu.

Każde złamanie wymaga interwencji lekarskiej oraz wykonania prześwietlenia. Tylko na zdjęciu RTG można prawidłowo ocenić przemieszczenie kości. W większości przypadków konieczne również jest założenie gipsu.

PODZIEL SIĘ: