Wypadnięcie dysku

Dyskopatia jest poważnym schorzeniem kręgosłupa. Wiąże się ono z nieprawidłowościami w obrębie krążka (lub krążków) międzykręgowego, zwanego dyskiem. Wypadnięcie dysku – po taką potocznie nazwę przypisuje się chorobie – może dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. Najczęściej występuje jednak w kręgach lędźwiowych.

Przeciążenia, a przemieszczanie dysku.

Krążki międzykręgowe, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się między kręgami i są elementami składowymi kręgosłupa. Pełnią one rolę zarówno łączącą ,jak i amortyzującą w jego obrębie. Niestety pod wpływem przeciążeń (zwłaszcza długotrwałych), nagłych, gwałtownych ruchów czy urazów – może dojść do przemieszczenia dysku. Wypadniecie może mieć zarówno kierunek do tyłu (do kręgowego kanału), jak i w bok (pomiędzy kręgi). Do najbardziej charakterystycznych objawów (oraz chorób towarzyszących dyskopatii) zaliczmy: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jadra miażdżystego, wypadniecie dysku, wypadniecie jadra miażdżystego, przepuklina krążkowa kręgosłupa.

Ból i leczenie.

Należy przy tym podkreślić, że ból jest powodowany szczególnie przez ucisk na nerwy, może też promieniować na kończyny. Dodatkowo wywołany może być ich niedowład, drętwienie a także osłabienie czucia. Leczenie w przypadku dyskopatii musi rozpoczynać się od postawienia prawidłowej diagnozy. Ta z kolei opiera się na rezonansie magnetycznym, rentgenie oraz wywiadzie z pacjentem. Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe – to nie są one głównym wyznacznikiem, mogą bowiem zanikać na pewien czas. Okres leczenia trwa na ogół od 1 miesiąca do niemal 6 miesięcy (aż do ustawienia krążków w prawidłowym położeniu). Leki przeciwbólowe są jedynie środkiem doraźnym, absolutnie nie mogą jednak zastępować fizykoterapii.

Tagi: choroba dyskowa, ból krzyża, niedowład, drętwienie, kręgosłup

PODZIEL SIĘ: