Jak sobie radzić z bólem kości

Aby skutecznie uśmierzać ból kości, konieczne jest najpierw zbadanie jego przyczyny. Ból kości może być spowodowany różnymi czynnikami, ważne jest więc określenie jego źródła. Ponieważ osoba skarżąca się na tego typu dolegliwości, z reguły nie jest w stanie prawidłowo ocenić czy źródłem bólu są kości, mięśnie czy może stawy, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki. Większość przypadków bólu kości spowodowana jest ich przeciążeniem, urazem mechanicznym lub stanem zapalnym w różnych częściach układu ruchu.

Niestety ból kości może być równie spowodowany chorobą nowotworową, ważne jest więc przekazanie informacji o swoich dolegliwościach lekarzowi i wykonanie specjalistycznych badań. W przypadku urazów mechanicznych konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej, w celu sprawdzenia czy kość nie jest uszkodzona. Często za „ból kości” odpowiada tak naprawdę uraz mięśni znajdujących się w jej okolicy, należy wtedy uważać na to czy dana część ciała nie jest nadmiernie obciążana. Po zejściu obrzęku, ból z reguły ustępuje.

Gdy ból kości spowodowany jest przeciążeniem, należy wyeliminować jego przyczynę. Na przeciążenia skarżą się często sportowcy oraz osoby otyłe. W przypadku sportowców ważne jest wykonywanie ćwiczeń w sposób prawidłowy i odpowiednie dostosowanie planu treningowego do swoich możliwości. Osobom otyłym niestety pozostaje tylko próba zrzucenia wagi, aby odciążyć cały układ ruchu. W przypadku gdy przyczyną jest stan zapalny, należy zacząć od jego wyleczenia. Gdy stan zapalny zostanie usunięty, ból również powinien zniknąć. Czasowo można stosować również środki przeciwbólowe, najlepiej przepisane przez lekarza.

Niestety w przypadku chorób nowotworowych walka z bólem (nie tylko kości) jest o wiele bardziej skomplikowana i często konieczne jest stosowanie silnych środków przeciwbólowych. Aby skutecznie pozbyć się bólu kości należy przede wszystkim poznać jego przyczynę i po konsultacji z lekarzem ją wyeliminować.

PODZIEL SIĘ: