Suplementy na zdrowe kości

„Pij mleko, będziesz wielki” – to słowa znanej kampanii reklamowej mającej na celu nakłonienie dzieci do picia mleka, zwierającego tak ważny dla kości wapń. Mleko ma zbawienny wpływ na kości, dzięki dużej zawartości przyswajalnego przez ludzki organizm wapnia. Jednak nie każdy może je pić: jest dość silnym alergenem, a niektórzy twierdzą, że ciężkostrawne dla osób nietrawiących laktozy. Uważa się, że duża część osób dorosłych nie trawi jej prawidłowo.

Można oczywiście zastąpić mleko, np. serem żółtym, jednak jest on dosyć tłusty i spożywany w dużych ilościach może szkodzić. W związku z tym na rynku istnieje mnóstwo suplementów wspomagających kości. Przede wszystkim powinny się one opierać na wapniu i magnezie: wapń jest głównym składnikiem minerałów budujących kości.

Uważa się, że 90% wapnia zawartego w organizmie znajduje się właśnie w kościach. Magnez jest również odpowiedzialny za budowę kości i zębów oraz bierze udział w metabolizmie wapnia. Warto zwrócić tez uwagę na obecność cynku czy witamin, np. witaminy D3. Jeśli dieta nie jest w stanie zapewnić pełnego wachlarzu składników odpowiedzialnych za zdrowe kości, warto po nie sięgnąć. Zamiast korzystania z gotowej mieszanki, można również sięgnąć po osobne preparaty w czystej postaci.

PODZIEL SIĘ: