Czym zajmuje się ortopeda?

czym zajmuje się ortopeda

Ortopedia to jeden z działów medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz urazów kości szkieletu, układu więzadłowo-stawowego czy uszkodzeniami mięśni, naczyń i nerwów. Ortopeda to lekarz specjalista, który podejmuje się pracy z pacjentami cierpiącymi na schorzenia oraz urazy narządów ruchu.

Większość osób udaje się do ortopedy w momencie, gdy złamie jedną z kończyn lub uskarża się na silny ból mięśni czy stawów. Ortopedę powinny jednak odwiedzić także osoby cierpiące na osteoporozę lub reumatyzm, a także zmagające się z zaburzeniami czucia czy napięcia mięśniowego.

Ortopedia, czyli sekret zdrowych narządów ruchu

Zarówno szkielet jak i układ więzadłowo-stawowy są w dużym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju urazy; dotyczy to zwłaszcza osób uprawiających sporty i prowadzących wyczerpujący tryb życia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że kondycja narządów ruchu w ogromnym stopniu wpływa na stan całego organizmu i ma ścisły związek z samopoczuciem człowieka; regularne wizyty u ortopedy są wręcz obowiązkowe w przypadku dzieci i osób starszych.

Kiedy warto udać się do ortopedy?

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić na tyle mocno, by można było rozważać wizytę o ortopedy? Najczęściej pierwszymi objawami, które mogą wzbudzić niepokój, są obrzęk i silny ból jednej z kończyn lub ból promieniujący od kręgosłupa. Niestety, często wymienione objawy bywają bagatelizowane, szczególnie jeśli towarzyszą im siniaki i niewielkie obtłuczenia. Czasem może się jednak okazać, że przyczyna obrzęku i bólu była dużo poważniejsza, dlatego niektóre dolegliwości wymagają dokładniejszej diagnostyki.

Inne objawy, jakie powinny wzbudzić niepokój, to trzeszczenie odłamów kości czy krwiaki. Niektóre objawy świadczą o wadach wrodzonych – na pewno należy do nich asymetria kończyn lub ich poszczególnych elementów.

Ortopedę powinny odwiedzić także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dlaczego? W przypadku dzieci ważna jest profilaktyka i monitorowanie rozwoju narządów ruchu; wady postawy (w szczególności skrzywienia kręgosłupa) powstają najczęściej właśnie w tym wieku. Ortopeda zbada również, czy dziecko nie ma płaskostopia lub nie cierpi na którąś z wad wrodzonych, takich jak wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, klatka piersiowa kurza czy marmurkowatość kości. Do ortopedy należy udać się także w przypadku…rwy kulszowej, która może dopaść osobę w każdym wieku. Jak poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem? To długotrwały (dłuższy niż kilkanaście dni) ból kręgosłupa, któremu może towarzyszyć także mrowienie, kłucie lub drętwienie. Rwa kulszowa powstaje na skutek przeciążenia stawów międzykręgowych, a także w momencie, gdy dojdzie do wypadnięcia dysku. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza – przyjmowanie leków przeciwbólowych w dłuższej perspektywie nie okaże się skuteczne.

Najczęstsze przyczyny wizyt osób starszych

Osoby starsze mogą uskarżać się z kolei na bóle reumatyczne lub osteoporozę. Wizyta u specjalisty jest w tym wypadku absolutnie konieczna. Czym właściwie jest osteoporoza? To choroba demineralizacyjna kości; warto pamiętać, że po ukończeniu 35. roku życia kości każdego człowieka ulegają stopniowemu osłabieniu, jednak niektóre czynniki mogą ten proces znacznie przyspieszyć – mowa głównie o paleniu papierosów, piciu dużej ilości kawy i nadużywaniu alkoholu. Osteoporoza jest niezwykle groźna, ponieważ nawet najmniejsze potknięcie osoby cierpiącej na to schorzenie może skończyć się złamaniem. Z tego względu osoby chore na osteoporozę powinny regularnie odwiedzać ortopedów, a także spożywać jak najwięcej produktów spożywczych bogatych w wapń (mleko, sery).

Wizyta u ortopedy – o czym warto pamiętać?

O czym warto pamiętać przed wizytą u ortopedy? Po pierwsze, do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie. Po drugie, warto zabrać ze sobą aktualne badania laboratoryjne i obrazowe – być może okażą się dla lekarza przydatne. Ortopeda dokonuje diagnostyki przy pomocy badania ortopedycznego i wyników wspomnianego badania obrazowego. Zazwyczaj chodzi o zdjęcia rentgenowskie (RTG), rzadziej o tomografię komputerową, stosowaną głównie u pacjentów z podejrzeniem urazów głowy.

Wybierając się do ortopedy zimą należy mieć na uwadze fakt, że oprócz nas na swą kolej może czekać jeszcze mnóstwo innych osób – to właśnie zimą najczęściej dochodzi do złamań i stłuczeń, a wszystko za sprawą oblodzonych chodników i dróg.

Czym zajmuje się ortopeda?

  • Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i urazów narządów ruchu, czyli szkieletu i układu więzadłowo-stawowego, a także mięśni czy stawów.
  • Objawy, jakie powinny skłonić do wizyty u ortopedy, to przede wszystkim mocny obrzęk i silny ból jednej z kończyn lub ból kręgosłupa. Do niepokojących objawów należą również krwiaki, trzeszczenie odłamów kości czy bóle startowe i rozruchowe.
  • Do najczęstszych chorób, którymi zajmują się ortopedzi, należą urazy mechaniczne narządów ruchu (złamania, zwichnięcia, stłuczenia), urazy wewnętrzne stawów, zwyrodnienia kości i stawów, nowotwory kości, a także wady postawy, osteoporoza czy bóle reumatyczne.
  • Ortopedę powinny odwiedzać zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – lekarz specjalista będzie mógł dzięki temu monitorować, czy nie rozwija się u nich wada postawy. Wizyt u ortopedy nie powinny lekceważyć także osoby starsze, cierpiące często na bóle reumatyczne i osteoporozę.
  • Diagnostyka odbywa się przy pomocy badania ortopedycznego oraz badania obrazowego (najczęściej badania promieniami rentgenowskimi, rzadziej tomografem komputerowym). Leczenie może przybrać różne formy, w zależności od postawionej diagnozy, jednak najczęściej wiąże się ono z usztywnieniem miejsca urazy lub zastosowaniu implantów ortopedycznych.

Jedną z poradni, w której można wykonać m.in. badania diagnostyczne i uzyskać konsultacje ortopedyczne jest http://bluemedica.pl/service/ortopedia/


PODZIEL SIĘ: