Jak dbać o układ kostny

Młode osoby bardzo rzadko prawidłowo dbają o układ kostny, jednak zaczęłyby to robić, gdyby znały statystyki urazów kości w starszym wieku. Ponieważ kości rosną bardzo wolno, wszelkie niekorzystne lub pozytywne zmiany wykształcają się tutaj podczas lat postępowania. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, zawierająca dużą ilość wapnia – podstawowego budulca kości. Wapń wpływa na ich wytrzymałość, a dostarczamy go wraz z nabiałem.

Aktywność fizyczna.

Korzystna dla kości jest także aktywność fizyczna, polegająca na uprawianiu sportów, które nie wymagają dużego obciążenia kończyn. Kości potrzebują także takich minerałów jak krzem, magnez i żelazo, które najlepiej dostarczać w postaci warzyw i owoców. Z drugiej strony należy unikać substancji, które są szkodliwe dla kości. Należą do nich kawa oraz alkohol, a także palenie tytoniu. Kofeina działa moczopędnie i wypłukuje z naszego ciała minerały. Niekorzystne jest także spożywanie dużej ilości mięsa, gdyż może to prowadzić do powstania artretyzmu, silnie niszczącego kościec.

TAGI: Układ kostny, odpowiednia dieta, budulec kości – wapń, nabiał, aktywność fizyczna, alkohol, palenie tytoniu, artretyzm.

PODZIEL SIĘ: