Gruźlica kości

gruźlica kości objawy

Gruźlica w świadomości społecznej zapisała się jako choroba płuc. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prątki Kocha, które wywołują tę chorobę, mogą zaatakować dowolny organ.

W przypadku gruźlicy kości mamy do czynienia z niewielką świadomością społeczną. Ta choroba najczęściej atakuje kręgosłup i tym samym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Prątki Kocha

Za gruźlicę kości odpowiadają prątki Kocha, czyli bakterie gramdodatnie, które są przenoszone wraz z krwią z ognisk zapalnych do węzłów chłonnych. Mikroorganizmy mogą namnażać się zarówno w obrębie płuc, jak i kości. Gruźlicę płuc zalicza się do chorób zakaźnych. Warto pamiętać, że choroba, która atakuje kości, nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Gruźlica kości – objawy

Gruźlica kości zazwyczaj atakuje znienacka. Początkowo nie daje objawów. W sytuacji, gdy w obrębie kości pojawiają się duże zmiany, pojawia się ból, gorączka, poty, osłabienie. Chorzy są bladzi i gwałtownie tracą na wadze. U osób, które cierpią na gruźlicę kości, morfologia wskazuje na niedokrwistość, podczas gdy węzły chłonne ulegają powiększeniu.

Gruźlica kręgosłupa

Obszarem, który najczęściej atakuje gruźlica kości, jest kręgosłup. Na ogół choroba obejmuje jedną kość. W przypadku gruźlicy kości często mamy do czynienia z nerwobólami międzyżebrowymi, rwą kulszową i lumbago.

Gruźlica kości – diagnostyka

Lekarz, który podejrzewa, że jego pacjent zmaga się z gruźlicą kości, powinien zlecić przeprowadzenie badań mikroskopowych. Pozwalają one określić obecność prątków. Równolegle korzysta się z badań laboratoryjnych, radiologicznych i histopatologicznych. W przypadku gruźlicy kręgosłupa lub szpiku kostnego specjalista pobiera próbkę płynu mózgowo-rdzeniowego.

W związku z tym, iż bakterie mogą namnażać się w dowolnym miejscu, należy sprawdzić, czy nie zasiedliły nerek, płuc, przewodu pokarmowego itp.

Gruźlica kości – leczenie

W przypadku gruźlicy kości leczenie sprowadza się do podania antybiotyków. Jeśli leki zostaną zaordynowane stosunkowo wcześnie, możemy uniknąć wielu groźnych powikłań.

PODZIEL SIĘ: