Choroby kości, kto znajduje się w grupie ryzyka?

Zaburzenia budowy i funkcjonowania tkanek kostnych to coraz częściej spotykany problem. Chorują zarówno starsi, jak i bardzo młodzi ludzie. Istnieje jednak określona grupa osób, które znajdują się na „liście do chorób kości”.
Wbrew pozorom, czynniki etiologiczne (czyli przede wszystkim predyspozycje i mutacje genetyczne), nie stanowią głównej przyczyny schorzeń układu kostnego. Znacznie częściej, wszelkiego typu nieprawidłowości i schorzenia, to wyniki złych nawyków żywieniowych, braku ruchu oraz negatywnych przyzwyczajeń w zakresie poruszania się (np. garbienie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów z pozycji stojącej, siadanie z nogą pod pośladkami, itp.).
W grupie podwyższonego ryzyka, znajdują się przede wszystkim kobiety w okresie menopauzy, u których dochodzi do odwapnienia kości i zaburzeń gospodarki mineralnej koścca. Wynika to przede wszystkim z zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, jednak równie często z zaniedbań dietetycznych samych kobiet. Osoby starsze już przez wzgląd na wiek, znajdują się w grupie osób szczególnie narażonych na schorzenia układu szkieletowego. Dodatkowo, na urazy kości często cierpią także, osoby uprawiające sporty siłowe oraz wyczynowe, które obciążają stawy i kości przez dłuższy okres czasu. Nie bez znaczenia jest także waga, zarówno nadmiar kilogramów, jak i przesadna szczupłość wywierają negatywny wpływ na układ szkieletowy. Warto jednak pamiętać, że o ile bardzo szczupła sylwetka to ryzyko wystąpienia osteoporozy, o tyle otyłość to przyczyna wielu innych zaburzeń i schorzeń całego organizmu. Zdaniem lekarzy, istnieje także zależność pomiędzy dysfunkcjami układu krążenia, a niestabilnym metabolizmem kości. Oznacza to, że także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu krążenia, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób kości.
Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać zaburzenia pracy układu szkieletowego. W zdecydowanej większości przypadków, można im skutecznie zapobiegać, dzięki stosowaniu zasad zdrowego żywienia, oraz prowadząc aktywny tryb życia.

PODZIEL SIĘ: