Choroba Perthesa

Choroba Perthesa

Ze schorzeniami, które prowadzą do zwyrodnienia stawów, zazwyczaj borykają się osoby starsze. Niestety, nie omijają one dzieci. Czym jest choroba Perthesa?

Naukowcy zaliczają chorobę Perthesa do jałowych martwic kości. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się chłopcy między 3. a 14. rokiem życia.

Jałowa martwica kości

W przypadku jałowej martwicy kości mamy do czynienia z grupą schorzeń, która wiąże się z postępującą nekrozą kości. Wbrew pozorom, infekcje nie przyczyniają się do rozwoju choroby Perthesa. To podstępne schorzenie najczęściej dotyka staw biodrowy.

Choroba Perthesa – przyczyny

Niestety, naukowcy nie ustalili, jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju choroby Perthesa. Lekarze przypuszczają, że odpowiedzialność za powstanie zmian zwyrodnieniowych ponoszą anomalie w budowie naczyń krwionośnych, wyściełających kość udową. Nie brakuje też osób, które doszukują się korelacji między chorobą Perthesa a zaburzeniami hormonalnymi.

Choroba Perthesa – objawy

W większości przypadków to podstępne schorzenie atakuje dzieci, aczkolwiek zdarza się, iż dotyka osoby dorosłe. U najmłodszych choroba Perthesa objawia się:

  • utykaniem

  • delikatnym bólem w obrębie stawu biodrowego po wysiłku fizycznym

  • problemami ze zgięciem i odchyleniem kości.

Dorośli, którzy cierpią na chorobę Perthesa, zmagają się z takimi dolegliwościami jak:

  • promieniujący i nasilający się ból od biodra do kolana

  • utykanie

  • nagłe zapadnięcie głowicy kości.

Stadia choroby Perthesa

W przypadku choroby Perthesa wyróżniamy 4 stadia. W pierwszym pojawiają się objawy zwiastujące, tj. wysięk stawowy. Obecność płynu sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. W drugim etapie dochodzi do sklerotyzacji, czyli zagęszczenia jądra głowy kości udowej. W trzecim ma miejsce rozwałkowanie, które wiąże się z rozpadem jądra głowy kości udowej. W ostatnim stadium dochodzi do powstawania nieodwracalnych zmian w organizmie. W celu postawienia diagnozy lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie i przeprowadza badanie USG.

Choroba Perthesa – leczenie

Leczenie choroby Perthesa sprowadza się do odciążenia chorej nogi. W tym celu umieszcza się pacjenta w wyciągu pośrednim. Następnie lekarz przepisuje środki, które mają na celu złagodzić napięcie mięśniowe i przykurcze. W celu wzmocnienia mięśni pacjent wykonuje specjalne ćwiczenia. Czasem wymagają one założenia gipsu. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów, przeprowadza się operację tzw. osteotomię Saltera.

PODZIEL SIĘ: