Osteoporotyczne złamania kręgosłupa
Osteoporoza jest chorobą, która budzi niepokój. Postępujący ubytek masy kostnej przyczynia się do osłabienia szkieletu. W jaki sposób powstają osteoporotyczne złamania kręgosłupa?
Do powstania złamań w obrębie kręgosłupa mogą przyczynić się drobne urazy. Warto jednak pamiętać, iż kości są na tyle osłabione, iż pęknięcia mogą pojawić się wskutek działania grawitacji.
Złamania kompresyjne
Warto jednak pamiętać, iż złamania kompresyjne, które wiążą się z zapadnięciem trzonu kości, nie zawsze są uwarunkowane osteoporozą. Jakość tkanki kostnej mogą obniżyć takie schorzenia jak choroby metaboliczne czy guzy kości.
Spadek gęstości kości
Osteoporozę zalicza się do chorób układowych tkanki kostnej. W przypadku tego schorzenia mamy do czynienia z obniżoną gęstością kości. Zaburzenia hormonalne, które towarzyszą menopauzie, sprzyjają osteoporozie.
Hyperkyfoza piersiowa
Złamaniom kompresyjnym często nie towarzyszą dolegliwości bólowe. W związku z tym, iż chory nie wie, iż doszło do urazu, nie ogranicza aktywności ruchowej. Często złamaniu ulega kilka kręgów. Wspomniane zmiany przyczyniają się do rozwoju garbu piersiowego, określanego mianem hyperkyfozy piersiowej.
Niewydolność krążeniowo-oddechowa
Warto pamiętać, iż każda deformacja w obrębie klatki piersiowej może doprowadzić do obniżenia wydolności krążeniowo-oddechowej. Choć w większości przypadków znikają dolegliwości bólowe, czasem zdarza się, iż niektóre z nich przyjmują przewlekły charakter.
Osteoporotyczne złamania kręgosłupa – diagnostyka
Pacjenci, którzy skarżą się na problemy z kręgosłupem, powinni niezwłocznie zapisać się na wizytę u specjalisty. Lekarz zleci badanie RTG. Ta metoda diagnostyczna pozwoli ustalić, jakie podłoże ma dana przypadłość.
Leczenie zachowawcze
Jeśli badania wykażą osteoporotyczne złamanie kręgosłupa, pacjent będzie musiał nosić gorset ortopedyczny. W przypadku tego typu zmian zaleca się leżenie, odpoczynek i farmakoterapię. Niestety, leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Jeśli po 6-8 tygodniach nie nastąpi poprawa, lekarz przeprowadzi wertebroplastykę. Polega ona na podaniu cementu kostnego do złamanego kręgu. Substancje uzupełniające wtłacza się pod ciśnieniem.
W związku z tym, iż osteoporotyczne złamania kręgosłupa mogą doprowadzić do kalectwa, nie warto lekceważyć z pozoru błahych dolegliwości. Jeśli choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zachowamy pełną sprawność.