Parathormon

Parathormon

Hormon produkowany przez przytarczyce reguluje stężenie wapnia we krwi. Parathormon jest produkowany w organizmie przez gruczoły przytarczyczne. Jego zbyt wysokie stężenie ściśle wiąże się z nadczynnością tych gruczołów.

Może to prowadzić do zaburzeń w mineralizacji kości, a w efekcie do osteoporozy. Powoduje również tworzenie się tzw. złogów wapniowych – konsekwencje mogą być bardzo przykre, jak kamienica nerkowa czy zapalenie trzustki.

Na czym polega działanie parathormonu?

Działanie parathormonu polega na aktywacji witaminy D3. Odpowiada ona za prawidłowe wchłanianie się wapnia w organizmie. Upraszczając, podwyższony poziom parathormonu powoduje wzmożoną aktywację witaminy D3, a tym samym o wiele większe wchłanianie i mniejsze wydalanie wapnia z organizmu.

Wapń, jako składnik niesamowicie korzystny dla o kondycji kośćca, wydaje się być konieczny, bez względu na jego ilość w organizmie. To błąd, ponieważ wysokie stężenie wapnia działa wręcz odwrotnie. Aby zapobiec wzmożonej produkcji parathormonu, należy prowadzić odpowiednią dietę, bogatą właśnie w wapń. We wszystkim należy jednak trzymać umiar. Zbyt dużo wapnia może zaszkodzić, zbyt mało natomiast aktywuje gruczoły przytarczyczne, co w efekcie prowadzi do upośledzeń w jego wydalaniu.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: