Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere-Rotes-de Querola)

Choroba Forestiere-Rotes-de Querola jest to stan patologiczny polegający na zwyrodnieniu co najmniej trzech trzonów kręgowych w kręgosłupie. Przybierają one charakterystyczny kształt (dzioba papugi lub ściekającej ze świecy stearyny), który można zaobserwować dzięki badaniu RTG. Choroba sprawia, że chrząstka stawowa staje się rozmiękła, oraz pojawiają się w niej ubytki. Występuje oprócz tego ubytek tkanki kostnej, jej zagęszczenie, owrzodzenia, stwardnienia oraz stan zapalny obejmujący torebkę stawową oraz okoliczne tkanki.

Objawy chorobowe,czynniki genetyczne.

W trakcie rozwoju schorzenia dochodzi do biochemicznych, molekularnych, biomechanicznych i morfologicznych zmian w komórkach. Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa, bo taką inną nazwę nosi schorzenie, dotyka zwłaszcza osób w wieku podeszłym. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: czynniki genetyczne, nieprawidłowa biomechanika stawu, nadwaga i otyłość, czynniki hormonalne, etniczne, a także związane z prowadzonym stylem życia i wykonywanym zawodem. Główne przyczyny schorzenia są wciąż nie do końca zidentyfikowane. Jeśli chodzi o główne objawy, jakie można u chorego zaobserwować, to zaliczamy do nich przede wszystkim: przewlekły ból kręgosłupa o umiarkowanym nasileniu, ograniczenie jego ruchomości i elastyczności, promieniowanie bólu na inne kończyny, ich drętwienie, stan zapalny i wysięki pojawiające się w stawach.

Leczenie.

Jak każde reumatyczne zwyrodnienie hiperostaza usztywniająca kręgosłupa wymaga kompleksowego leczenia. Powinno ono łączyć w sobie zarówno rehabilitację fizyczną, jak i farmakoterapię, wprowadzenie odpowiedniej diety, zmianę stylu życia. Farmaceutyki są dobierane do stopnia nasilenia objawów, oraz stanu ogólnego pacjenta. Nie można jednak zapominać o fizykoterapii oraz działaniach mających na celu zmniejszenie nasilenia objawów. Do tych ostatnich należą na przykład: codzienna gimnastyka rekreacyjna, by odciążyć kręgosłup, sporty takie jak jazda na rowerze, pływanie, zredukowanie masy ciała w przypadku nadwagi. Hiperostaza usztywniająca kręgosłupa stanowi także wskazanie do leczenia sanatoryjnego. Można tam zdecydować się na takie zabiegi lecznicze jak: balneoterapia, akupunktura, krioterapia czy elektroterapia.

 

Tagi: Hiperostoza, zmiany: biochemiczne, molekularne, biomechaniczne, morfologiczne, akupunktura, krioterapia, elektroterapia.

PODZIEL SIĘ: