Zmiany nowotworowe kości

Zmiany nowotworowe kości, to poważna choroba, która zwykle ma charakter wtórny. Oznacza to, że początek choroby ma swoje miejsce w innym organie, a z biegiem czasu przenosi się także do kości. Metastaza (przerzut), stanowi źródło ponad 98% wszystkich przypadków nowotworów kości.
Rak kości. Dla wielu osób informacja brzmiąca niczym wyrok, chociaż w zaledwie 1,5% wszystkich przypadków, są to pierwotne nowotwory złośliwe kości. Śmiertelność pacjentów z pierwotnymi nowotworami kości wynosi niemal 100%. Choroba ta jest niezwykle rzadka i o 1/3 częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. Zgodnie ze statystykami najczęściej zmiany te zaliczane są do grupy mięsiaków (50% nowotworów to tzw. szpiczak mnogi (myeloma), 20% przypadków to mięsak kościopochodny (osteosarcoma), a 10% to chrzęstniakomięsaka (chondrosarcoma)). O wiele rzadziej diagnozowane są przypadki guzów olbrzymiokomórkowy i włókniakomięsak.
Wykrycie i prawidłowe zdiagnozowanie pierwotnych zmian nowotworowych kości, wymaga zastosowania badań obrazowych, tj.: radiogramy przeglądowe lub tomografia komputerowa. Na podstawie uzyskanego obrazu, a także badań krwi, lekarz może określić przyczynę zmian bólowych w obrębie kości i stawów.
O ile wtórne zmiany nowotworowe kości wykrywane są dość szybko (stała obserwacja pacjenta cierpiącego na nowotwory, pozwala na błyskawiczne śledzenie wszelkich przerzutów), tak pierwotny nowotwór kości wciąż stanowi duży problem. Często przewlekłe bóle kości, obrzęki, a nawet trudności z poruszaniem się, utożsamiane są z innymi zespołami chorobowymi. Pacjenci trafiają do lekarza, gdy ich stan jest już mocno zaawansowany, a jedyną drogą ratunku jest operacja. Tymczasem szybka diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia, może być czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy pacjent przeżyje walkę z chorobą.

PODZIEL SIĘ: