Bóle stawów

Promieniujący ból, trudności w poruszaniu się, a niekiedy obrzęk – to główne objawy chorób stawów.

Stawy to miejsca połączenia elementów kostnych naszego szkieletu. Każdy staw ma zapewnić ruchomość w odpowiednich płaszczyznach i kierunkach właściwym kościom tak, aby mogły pełnić swoje funkcje, umożliwiając nam poruszanie się i zręczność wykonywanych ruchów. Stawy wypełnione są charakterystyczną mazią, zapobiegającą ocieranie się o siebie kości.

Stan zapalny stawów powoduje ograniczenie ruchomości, szczególnie dotyczy to dużych stawów: kolanowych i biodrowych. Zmiany chorobowe występują także w kręgosłupie i stawach rąk.

Ludzki szkielet połączony jest w większości stawami, a to zapewnia im zachowanie ruchomości. Ruch stawów nie odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie, ale w dwu lub więcej.

Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej potrzebnej mazi, dodatkowo brak ruchu ogranicza jej wytwarzanie. Gdy mało jest mazi pojawia się tarcie, które skutkuje bólem.

W szczególności podatne są na zużycie te stawy, dzięki którym się poruszamy tj. kolanowe i biodrowe. Często zaprzestajemy aktywności fizycznej ze względu na dolegliwości związane z właśnie z nimi.

Jest to najgorsza z możliwych decyzji, ponieważ najlepszym lekarstwem na bóle stawów jest właśnie ruch.