Bóle pleców

Zdarza się, że boli nas kark, budzimy się zesztywniali – trudno jest nam się wyprostować, usiąść ze względu na problemy z barkami i biodrami. Najbardziej charakterystyczna jest trudność wykonywania najprostszych czynności w godzinach rannych – zdjęcie piżamy, schylenie się, wstanie z łóżka.

Jeśli stan sztywności karku i stawów obręczy barkowej i biodrowej pojawia się każdego dnia, szczególnie rano, może to być pierwszy sygnał poważniejszej choroby.

Sztywność stawu i karku współwystępuje z narastającym bólem, który nie da się dokładnie umiejscowić. Promieniuje on od stawu, albo rozlewa się po ramionach, plecach, udach.

Oto najczęstsze schorzenia związane z bólem pleców:

Uszkodzenia krążka międzykręgowego – może być spowodowane przeciążeniem, urazem lub zwiększonym napięciem mięśni

Ból odcinka lędźwiowego – przyczyna są tutaj zwyrodnieniowe kręgów, napięcie mięśni bądź neuropatia

Ból pleców – z powodu zmian w kręgosłupie i zwiększonego napięcia mięśni, powstaje ból odczuwalny na wysokości łopatek, promieniujący w obie strony ciała.

Ból szyi i karku – bardzo obecnie częsta dolegliwość, pojawiająca się jako efekt siedzącego, zwykle przed telewizorem czy komputerem, trybu życia.

Napięcie mięśniowe – silny stres oraz ciężka lub jednostajna praca, mogą powodować stałe, przedłużające się napięcie mięśni grzbietu, co w konsekwencji prowadzi do bóli na różnej wysokości kręgosłupa.