Terapia hormonalna na zdrowe kości

Czy leczenie za pomocą hormonów może zatrzymać utratę masy kostnej? Szacuje się, że na osteoporozę choruje więcej kobiet niż mężczyzn. Powód jest prosty: w czasie menopauzy następuje zmniejszanie produkcji estrogenów, które są odpowiedzialne m. in. za przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie.

Prawie połowa kobiet powyżej 50 roku życia zmaga się z osteoporozą. Zmiany w kościach i poważna utrata ich masy rozpoczyna się mniej więcej kilka lat po ostatniej miesiączce. Badania wykazują, ze terapia hormonalna, u kobiet po menopauzie, dała zadowalające efekty. Uważa się, że odpowiednio wcześnie zastosowana terapia ma dobroczynny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie.

Niedobór estrogenów może sprzyjać miażdżycy, otyłości, nadciśnieniu. W przypadku osteoporozy terapia hormonalna stosowana jest w niewielkich dawkach, a w połączeniu z odpowiednią dietą i trybem życia może zredukować ryzyko wystąpienia złamań. Udowodniono, że odpowiedni poziom estrogenów skutkuje mniejszą i wolniejszą utratą masy kostnej.

PODZIEL SIĘ: