Mielopatia (mielopatia szyjna)

Zwyrodnienia kręgosłupa mogą przybierać różne formy. Jedną z nich jest mielopatia szyjna polegająca na zwężeniu kanału kręgowego w odcinku szyjnym właśnie przez zmiany zwyrodnieniowe, jak uwypuklony dysk czy osteofity. Zmiany dotykają kręgosłupa szyjnego, mogą być jednak zlokalizowane w każdej jego partii. Rdzeń kręgowy oraz korzenie nerwowe podlegają uciśnieniu, w konsekwencji zaś może dochodzić do porażenia nóg, a nawet rąk.

 

Objawy melopatii.

Nieleczona mielopatia szyjna zwiększa zatem prawdopodobieństwo niepełnosprawności. Podstawowymi objawami mielopatii szyjnej są różnego rodzaju niedowłady kończyn, osłabienia czucia, bóle szyi czy mrowienia. Oprócz tego do symptomów zaliczamy bóle i zawroty głowy, omdlenia, a także objaw Babińskiego (związany z uniesieniem do góry palucha po podrażnieniu spodniej części stopy), a nawet inkontynencję. Jeśli chodzi o przyczyny choroby to może ona występować jako schorzenie towarzyszące przy zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego czy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

czynniki ryzyka.

Poza tym czynnikiem ryzyka mogą być różnego rodzaju urazy szyi (zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, cierpiących na osteoporozę, czy leczących się za pomocą glikokortykosteroidów). Ucisk na rdzeń kręgowy może być generowany również przez guz nowotworowy – jednak zdarza się to w nielicznych przypadkach schorzenia. Mielopatia może postępować wolno, jednak wymaga szybkiego leczenia. Opiera się ono głównie na metodach chirurgicznych. Podczas operacji usuwane są zniszczone fragmenty kręgosłupa, a w ich miejsce wszczepiany jest implant, pozwalający na chociaż częściowe odzyskanie sprawności. Uzupełnieniem terapii są też zabiegi rehabilitacyjne. Ważne, aby chory pozostawał pod opieką kompetentnych specjalistów.

PODZIEL SIĘ: